الهه سبز احتشام :: دمنوش اسپند
Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

الهه سبز احتشام :: دمنوش اسپند
 
چت روم

:
:
:
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی

دمنوش اسپند
بر مبنای متون طب سنتی ایران طبیعت اسفند در سوم گرم و دوم خشک است و قوّتش تا چهار سال باقی می‌ماند.
در طب ایرانی برای این گیاه اثرات درمانی فراوانی ذکر شده است، از جمله:
آن که رطوبت‌های سینه و ریه را خشک می‌کند
بادهای روده‌ها را تحلیل می‌برد
نیروی جنسی را تقویت می‌نماید
ترشح شیر را زیاد کرده
مُدر و قاعده‌آور است
مسهل سودا و بلغم غلیظ و ضد کرم کدو است.
همچنین خلط‌های غلیظ و لزج را می‌برد و ادرار بول را زیاد می‌کند.
ترکیبات مختلفی از اسفند برای درمان تنگی نفس و سرفه‌های رطوبی، سردرد مزمن، صرع، نازایی، دردهای سیاتیکی، تقویت اعضا و رفع سستی آنها و سیاه کردن مو، بیماری‌های ریه و کبد، سنگینی گوش و کَری و طنین در گوش، درد دندان و... در متون طب ایرانی شرح شده است گه در تمامی موارد فوق توصیه و تشخیص پزشک متخصص طب سنتی ضروری است.
همچنین جهت بهبود آسم، کولیک،‌ دیس‌منوره، تب، ‌سنگ مثانه،‌ هیستری، یرقان، لارنژیت، مالاریا، نورالژی، سرطان، پارکینسون و روماتیسم از اسفند استفاده می‌شود.
از دانه‌های اسفند در یونان برای چشم‌درد و به عنوان کرم‌کش، قاعده‌آور، مُسکن و مُعرّق، در هندوستان جهت درمان سفلیس و در آفریقای شمالی برای پایین‌آوردن تب استفاده می‌شده است. در نواحی استوا از دانه‌ها به عنوان ادویه و در الجزایر از روغن دانه‌ها استفاده می‌شود.
در منابع طب جدید:
دانه‌های خشک‌شده در آسم، هیستری، روماتیسم، سنگ صفرا، درد کولیک، تب، یرقان و مشکلات دردناک قاعدگی مفید هستند. آنها همچنین به عنوان مخدر، کرم‌کش و استفراغ‌آور استفاده می‌شوند. گیاه به عنوان کرم‌کش، ضد دیابت، دیورتیک و در درمان بعضی دردها و بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود. گیاه خشک شده مقوی غرایز جنسی، سقط‌دهنده و قاعده‌آور است.
از خواص مختلفی که راجع به اسفند در گزارش‌ها آمده می‌توان به اثرات سقط‌کننده، آمیب‌کش،‌ تقویت‌کننده قوای جنسی، ادرارآور، تهوع‌آور، قاعده‌آور، شیرافزا، محرک، اعتیادآور و کرم‌کش اشاره کرد.
مطالعات دانشمندان مصری نشان داده که عصاره دانه اسفند دارای خاصیت قارچ و میکروب‌کش قوی است. این گیاه همچنین به عنوان حشره‌کش استفاده می‌شود. اسفند از بین‌برنده شپش و پروتوزوا نیز می‌باشد.
در مورد بعضی تأثیرات جالب و مهم اسفند از جمله خواص ضد سرطانی آن پژوهش‌های زیادی در حال انجام است که در آینده نتایج آنها در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.
بر اساس مدارک موجود دانشمندان نازی، آلکالوئید هارمین را به عنوان سرم حقیقی در جنگ جهانی دوم مصرف می‌کردند

تاریخ انتشار: 1398/11/11 || بازدیدها: 0


پانل کاربران
فراموشی کلمه عبور
عضویت
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آمار سایت

» بازدید امروز : 18
» بازدید دیروز : 1
» بازدید هفتگی : 34
» بازدید ماهیانه : 223
» بازدید سالانه : 2622
» کل بازدیدها : 4442